Czy szczoteczka elektryczna to dobre rozwiązanie dla palacza?

co to jest szczoteczka soniczna?

Powszechnie znany jest negatywny wpływ palenia papierosów na cały organizm. Groźba nowotworu płuc, zawału serca, problemów naczyniowych bardziej obrazowo przemawiają do wyobraźni, niż zżółknięte zęby. Czy jednak problemy dotykające jamy ustnej palacza rzeczywiście są błahe? Okazuje się, że nie. Palenie papierosów niesie wielowymiarowe negatywne konsekwencja także dla zdrowia zębów oraz całej jamy ustnej. Warto o tym pamiętać, ponieważ według statystyk - papierosy pali co trzeci dorosły Polak.

Dlaczego dym papierosowy jest groźny dla jamy ustnej?

W dymie papierosowym znajduje się bardzo dużo substancji toksycznych, takich jak amoniak, formaldehyd, benzen, arszenik, tlenek węgla. Zawiera on ponad 4000 związków, które drażnią jamę ustną i powodują jej choroby. Najgroźniejszą konsekwencją palenia papierosów jest możliwość zachorowania na nowotwór tych części ciała, z którymi dym ma bezpośrednią styczność - jest to między innymi jama ustna.

Skutki palenia papierosów

Papierosy oddziałują na jamę ustną na wiele różnych sposobów. Powodują:

- powstawanie osadu na zębach (szarego, czarnego) zwiększenie ilości płytki nazębnej i kamienia nazębnego który niszczy dziąsła,

- zżółknięcie zębów i przebarwienia, które można usuwać jedynie metodami dogłębnie wybielającymi zęby - czyli laserem. Zabiegi wybielające w przypadku palaczy należy często powtarzać, co wiąże się z dużymi kosztami,

- degradację szkliwa, zwiększona jest więc nadwrażliwość zębów oraz ich podatność na próchnicę,

- paradontozę oraz inne choroby przyzębia - według badań, osoby palące mają od trzech do sześciu razy większe ryzyko zapadnięcia na jedną z tych dolegliwości,

- podrażnienie oraz choroby dziąseł,

- nadżerki w jamie ustnej,

- spowolnienie procesów golenia się ran,

- suchość,

- zmniejszenie odczuć smakowych,

- nieświeży oddech, który staje się niemożliwy do zwalczenia mimo utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej,

- utratę zębów - osoby palące papierosy mają o 50% większe ryzyko utraty zębów,

- nowotwory jamy ustnej.

- zmniejszenie odczuć smakowych,

Wpływ na implanty

Jak wspomniane zostało powyżej, palenie papierosów znacząco zwiększa ryzyko chorób, które skutkują utratą zębów. W takiej sytuacji konieczne wydaje się być założenie implantów. Czy zawsze jest to jednak możliwe? U palaczy, wszelkie zabiegi protetyczne są o wiele bardziej skomplikowane. Znacznie trudniej w ich wypadku sprawić, by implant zrósł się z kością. Ryzyko odrzucenia wszczepu u palaczy jest o 10% większe, niż u osoby niepalącej.

Czy e-papieros jest miej szkodliwy?

Jeżeli jesteś palaczem, zapewne zastanawiałeś się nad tym, czy e-papierosy są faktycznie mniej szkodliwe od tych tradycyjnych. Niestety - nie. Stomatolodzy podkreślają, że nawet ograniczanie swojego nałogu do e-papierosów nie uchroni przed zgubnymi dla jamy ustnej skutkami palenia. Szkliwo nadal będzie się kruszyć, będzie bardziej podane na próchnicę. W e-papierosach nie zostały wyeliminowane związki chemiczne negatywnie wpływające na uzębienie. Nie zawierają one jedynie substancji smolistych, zęby nie będą więc tak mocno się odbarwiać.

Dbanie o zęby palacza: dobór pasty i szczoteczki

różne szczoteczki soniczne

Nie ulega wątpliwości, że palacze papierosów muszą szczególnie dokładnie dbać o higienę jamy ustnej. Powinni pozostawać pod opieką stomatologa i ściśle stosować się do jego zaleceń.

Istnieją także specjalne pasty dla palaczy, które zawierają substancje silniej odświeżające jamę ustną oraz mocniej ścierające osad i przebarwienia z powierzchni zębów. Należy jednak pamiętać, że takie środki mają zazwyczaj wysoki wskaźnik RDA, nie powinno się więc stosować ich dłużej, niż zaleca producent.

Palacze maja tendencję do korzystania ze szczoteczek z twardym włosiem - takie najlepiej usuwają przebarwienia i osady. Czy jest to jednak dobry pomysł przy podrażnionych dymem dziąsłach? Przed podjęciem takiej decyzji, najlepiej jest skonsultować się z dentystą.

Dla zdrowia Twojego organizmu, najlepsze będzie rzucenie palenia. W dzisiejszych czasach medycyna umożliwia korzystanie z wielu produktów (takich jak np. plastry nikotynowe, tabletki), które ten proces ułatwią. Jeżeli jednak nie chcesz rezygnować z palenia pamiętaj, by szczególnie dokładnie dbać o higienę jamy ustnej oraz często odwiedzać stomatologa.

Dlaczego szczoteczka elektryczna jest lepszym wyborem od szczoteczki manualnej?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem szczoteczki elektrycznej, pewnie rozważasz jej wyższość nad zwykłą szczoteczką manualną. Zanim dokonasz wyboru, warto przyjrzeć się specyfikacji obu urządzeń i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.

Funkcje

Funkcja szczoteczki manualnej jest prosta - oczyścić twoje zęby. Nie ma ona zbędnych dodatków ani wbudowanych trybów. Może posiadać nakładkę do czyszczenia języka. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że to, czy szczoteczka manualna faktycznie wykonuje swoje zadanie - zależy w stu procentach od nas samych. Warunkiem dobrego działania tego produktu jest właściwa technika oczyszczania zębów. Kto jednak stosuje zalecany przez dentystów ruch wymiatający każdego dnia? Czy naprawdę za każdym razem z zegarkiem w dłoni odliczasz upływ dwóch minut? Nie każdy też zdaje sobie sprawę z tego, jak łatwo jest zbyt mocnym dociskaniem szczoteczki do zęba uszkodzić jego szkliwo, podrażnić dziąsła.

Korzystanie ze szczoteczki elektrycznej wyeliminuje wszystkie z wyżej wymienionych problemów. Dzięki wbudowanym funkcjom, takim jak timer, który odliczy rekomendowany przez stomatologów czas mycia zębów czy czujnik nacisku zapobiegający zbyt mocnemu dociskaniu urządzenia do zębów, zapewnia ona wysoki poziom higieny jamy ustnej. Końcówki szczoteczki elektrycznej poruszają się same i są o wiele mniejsze od główek szczoteczek manualnych, dzięki czemu łatwo jest dotrzeć w nawet trudnodostępne miejsca. Urządzenia dostępne na rynku oferują wiele różnych trybów pracy: zwykły, wybielający, dogłębnie oczyszczający czy polerujący, co umożliwia dobranie tego właściwego. Więcej informacji na ich temat znajdziesz na stronie http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl Do rękojeści szczoteczki danej firmy zazwyczaj można dopasować wszystkie końcówki wprowadzone przez nią na rynek. Poszczególne główki różnią się działaniem, co także daje możliwość dostosowania szczoteczki do tego, czego w tej chwili domagają się nasze zęby.

Prędkość

Szczoteczka manualna napędzana jest „siłą" naszych rąk, co pozwala jej w sprzyjających warunkach (przy oczyszczaniu miejsc łatwiej dostępnych) poruszać się z prędkością do 300 ruchów na minutę. Problem pojawia się z dokładnością oczyszczenia dalszych zakątków jamy ustnej.

Szczoteczka elektryczna osiąga zazwyczaj od 8 800 ruchów główki na minutę. Dzięki temu dokładniej, dogłębniej i przy mniejszym nakładzie pracy usuwa osady i płytkę nazębną. Zapobiega to powstawaniu próchnicy, kamienia nazębnego i pozwala na rozjaśnienie powierzchownych przebarwień.

Bateria

Manualne szczoteczki do zębów nie są zasilane na baterie, możemy korzystać z nich zawsze i zabierać je wszędzie bez konieczności martwienia się o ładowanie.

Wiele ze szczoteczek elektrycznych nie ustępuje uniwersalnością swojemu manualnemu pierwowzorowi. Urządzenia te działają bez ładowania przez okres od 5 do 21 dni, więc możliwym będzie zabranie ich na większość wyjazdów, bez konieczności pakowania ładowarki. Nawet jeżeli czeka nas dłuższa podróż - wiele z zestawów w których można kupić szczoteczkę elektryczną zawiera ładowarki przenośne, niektóre modele umożliwiają także podłączanie urządzenia do komputera przez USB - przywracanie szczoteczce pełni mocy nie będzie więc w większości przypadków problematyczne.

Cena

Szczoteczki manualne kosztują zazwyczaj kilka - kilkanaście złotych, są zdecydowanie najtańszymi tego typu produktami na rynku.

Szczoteczki elektryczne kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych - ich cena jest więc znacznie wyższa. Należy jednak pamiętać, że jest to jednorazowy wydatek, kolejne koszty dotyczą jedynie wymiany końcówki na nową. Ponadto, z jednego urządzenia może korzystać cała rodzina - wystarczy dokupić osobne główki. Inwestując w elektryczną szczoteczkę poprawiamy jakość dbania o naszą jamę ustną, dzięki czemu możemy uniknąć częstych i kosztownych wizyt u stomatologa.