Czym jest mod mechaniczny?

mod mechaniczny - co to takiego

Mod mechaniczny to bardzo prosta konstrukcja pozbawiona elektroniki, która dzięki zasilaniu z akumulatora zapewnia stałe napięcie, ale nie daje możliwości jego regulacji oraz stabilizacji. Urządzenia tego typu występują najczęściej pod postacią rurki, która w środku ma miejsce na wymienne akumulatory (najczęściej spotykane 18650, 18350,18500). Obudowa takiego sprzętu może być wykonana ze stali nierdzewnej, miedzi, mosiądzu, a nawet drewna. Przekłada się to na jego wysoką wytrzymałość i trwałość.

W dolnej części urządzenia znajduje się przycisk na magnesie lub sprężynie zamykający obwód i dostarczający zasilanie do podłączonego parownika. Mechaniczny charakter moda sprawia, że jego użytkownik nie ma możliwości kontroli mocy wyjściowej, a napięcie zależy od zastosowanego akumulatora i stopnia jego naładowania. W modzie mechanicznym nie ma żadnej elektroniki, czy okablowania. Urządzenia dostępne są w różnych rozmiarach oraz kształtach, znajdziemy min. mody mechaniczne teleskopowe, z modyfikowalnymi tubami i o stałej budowie.

Zalety moda mechanicznego

zalety moda mechanicznego

Największe zalety modów mechanicznych to ich trwałość oraz bezawaryjność, wynikające z braku układów elektronicznych. W tradycyjnych e-papierosach, jakakolwiek awaria elektroniki sprawia, że wapowanie jest niemożliwe. Dodatkowo istnieje możliwość wymiany zasilania oraz podłączenia parowników wyposażonych w grzałki o niskich opornościach. Mody mechaniczne umożliwiają wytworzenie obfitej chmury i doskonale oddają moc nikotyny.

Bezpieczeństwo użytkowania

bezpieczeństwo - mod mechaniczny

Wadą modów mechanicznych jest brak elektroniki odpowiadającej za odcinanie napięcia w przypadku wystąpienia zwarcia oraz ochrony przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora. Z tego względu urządzenia przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych użytkowników, znających podstawy fizyki i działania e-papierosów. Podczas wyboru moda mechanicznego warto zwrócić uwagę na jego jakość wykonania i kontrolować spadki wynikające z rozładowywania baterii. Aby uniknąć uszkodzenia ogniwa zaleca się korzystanie z ogniw wysokoprądowych (30A).