E-papierosy - leksykon najważniejszych pojęć

leksykon e-papierosów

Akumulator litowo-jonowy (bateria)

W większości e-papierosów wykorzystywany jako źródło zasilania. Baterie posiadają zamontowany ręczny lub automatyczny, elektroniczny sterownik pracy urządzenia. Zależnie od modelu, e-papieros włącza się sam podczas zaciągania lub dokonuje tego osoba paląca za pomocą przycisku na obudowie. Wiele modeli posiada zamontowaną na końcu baterii diodę imitującą żar i wskazującą na stan pracy e-papierosa.

Atomizer

Część e-papierosa starszego typu dzięki, której powstaje mgła przypominająca dym tytoniowy. Większość atomizerów pełni rolę grzałki, której odpowiednia temperatura zamienia e-liquid w mgiełkę.

Aromat

Substancja występująca w e-liquidach, która zapewnia dodatkowe właściwości zapachowo-smakowe. Może nadawać płynom przeróżne smaki np. kawy, czekolady, owoców, tytoniu. Aromaty są łatwo dostępne w ogólnej sprzedaży. Istnieje możliwość przygotowania ich samemu lub łączenia istniejących.

Clearomizer

System grzewczy e-papierosa najnowszej generacji, będący ewolucją kartomizera. W przeciwieństwie do kartomizerów, clearomizer nie jest wypełniony watką, lecz jest przeźroczysty i posiada przeważnie wymienną grzałkę. Można go wielokrotnie napełniać liquidem, jest bardzo prosty w obsłudze.

Dioda LED

Najczęściej umieszczana na końcu baterii. Jej zadaniem jest imitacja żaru palonego, tradycyjnego papierosa oraz informacja dla palącego o stanie pracy urządzenia. Diody emitują światło i występują w różnych kolorach np. czerwony, niebieski, zielony.

E-liquid (liquid for electronic cigarette)

Popularny liquid to płyn do e-papierosa. Składa się z glikolu propylenowego, gliceryny, nikotyny i smakowego aromatu. Na rynku dostępne są także e-liquidy niezawierające nikotyny.

E-liquid beznikotynowy (zerowy)

Płyn wykorzystywany w e-papierosach, niezawierający nikotyny.

E-palenie

Inhalowanie substancji wchodzących w skład e-liquidu. Podczas e-palenia nie dochodzi do żadnych procesów spalania. Pod wpływem temperatury dochodzi wyłącznie do zmiany płynu w mgiełkę, którą następnie wdycha palący.

Grzałka

Zespół grzewczy znajdujący się w clearomizerze e-papierosa. Jest to element, dzięki któremu liquid jest zamieniany w parę i następnie inhalowany przez użytkownika. Grzałki w większości clearomizerów są wymienne, co wydłuża okres eksploatacji elektronicznego papierosa.

Kartomizer

Połączenie kartridża oraz atomizera w jeden element. Fabrycznie jest on przeznaczony do jednorazowego użytku, ale jest możliwe jego wielokrotne wykorzystywanie.

Kartridż

Część e-papierosa starszego typu, która pełni rolę ustnika oraz zbiorniczka z watką nasączoną e-liquidem.

Liquid

Płyn do e-papierosów. Patrz: E-liquid.

Ładowarka USB

Urządzenie służące do ładowania baterii bezpośrednio z portu USB komputera lub innego urządzenia.

Mgiełka

Popularna nazwa dymu z papierosa elektronicznego. Nie powstaje w wyniku spalania lecz podczas podgrzania płynu – liquidu. Nie ma żadnych substancji smolistych, a zawarta w niej nikotyna jest większości wchłaniana przez organizm podczas zaciągnięcia się. Tym samym jest praktycznie nieszkodliwa dla otoczenia.

Nikotyna

Organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów pirydynowych. Występuje w liściach i korzeniach tytoniu szlachetnego.

Nikotyny działanie

Działa stymulująco, z tego powodu e-palenie lub palenie tytoniu sprawia przyjemność. Małe dawki powodują większe wydzielanie adrenaliny, co objawia się zanikiem bólu i osłabieniem głodu, przyspieszonym biciem serca, rozszerzeniem źrenic.

Tankomizer

Atomizer w e-papierosach starszej generacji z wkładem bezwatkowym. Często przezroczysty i dający możliwość kontroli ilości płynu.

Ustnik (drip)

Część kartridża służąca do chwytania ustami.

Zakraplanie

Uzupełnianie e-liquidu (nasączanie watki) w kardridżu (wkładzie). Można go dokonywać za pomocą strzykawki, bezpośrednio z buteleczki lub zakraplacza.

Zerówka

Potoczna nazwa liquidu niezawierającego nikotyny, a także beznikotynowy kartridż lub kartomizer.