Historia e-papierosów

1963

Za najwcześniejszą koncepcję elektronicznego papierosa można uznać pomysł Herberta A. Gilberta. W 1963 roku opatentował on urządzenie, które określał jako „nie zawierającego tytoniu, bezdymnego papierosa”. Jego sposób działania przypominał współczesnego e-papierosa. Nie zachodziło spalanie tytoniu, a jedynie jego podgrzanie i wytworzenie pary. Pomimo starań Gilberta żadna z firm nie była zainteresowana produkcją jego wynalazku na masową, przemysłową skalę. Urządzenie zniknęło z publicznego rejestru po roku 1967.

2003

Nowoczesny elektroniczny papieros to wynalazek przedstawiony przez chińskiego farmaceutę o imieniu Hon Lik. Sprzedaż produktu rozpoczęła się w roku następnym. Chińska firma Golden Dragon Holdings zajmująca się ich dystrybucją i sprzedażą zmieniła nazwę produktu na „Ruyan”(如烟, dosłownie "palenie Przypominający"). Eksport rozpoczął się jeszcze przed otrzymaniem międzynarodowego patentu w 2007 roku.

2005

Debiut elektronicznych papierosów na światowym rynku i rozpoczęcie eksportu z Chin. Do ich popularyzacji w Europie przyczynił się brytyjski biznesman Greg Carson. Ich pojawienie się i rosnąca popularność rozpoczęły gorące debaty w na temat potencjalnej szkodliwości urządzeń oraz regulacji prawnych określających ich używanie.

2007

Elektroniczne papierosy zostały wprowadzone do USA.

2008

Pojawienie się na rynku drugiej generacji elektronicznych papierosów. Ich wynalazcą jest dr Yunqiang Xiu. Produkt został wprowadzony do sprzedaży jeszcze przed otrzymaniem międzynarodowych patentów (co nastąpiło w 2009 r.) Nowoczesny elektroniczny papieros opisywany jest jako tankomizer.

2010

Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Zdrowia Publicznego (AAPHP) stwierdziło, że wspiera sprzedaż elektronicznych papierosów osobom dorosłym. Jednak AAPHP wyraźnie wystąpiło przeciwko sprzedaży urządzeń osobom nieletnim. W tym samym roku badania na Uniwersytecie w Bostonie stwierdziły, że elektroniczne papierosy są o wiele bezpieczniejsze niż tradycyjne papierosy. W raporcie poziom kancerogenów w E-Papierosie wynosiła około 1000 razy mniej niż w przypadku zwykłych papierosów.

2011

Pojawienie się pierwszych e-papierosów wyposażonych w nowy system napełniania i podgrzewania liquidu – clearomizer.

2012

W Stanach Zjednoczonych sprzedało się około 3,5 miliona elektronicznych papierosów. Dla porównania w 2008 sprzedaż wyniosła 50 000.