Liquid - co to jest, jak działa?

e-liquid

E-liquid ( z ang. liquid for electronic cigarette) lub po prostu liquid to płyn do e-papierosa. W jego składzie znajdziemy: glikol propylenowy (PG), glicerynę (VG), nikotynę (do 3,6%) i aromat (zależny od smaku). Na rynku znajdziemy także płyny bez zawartości nikotyny (popularne zerówki).

Twój wybór

Palacze mogą sami wybrać odpowiadające im stężenie nikotyny. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych papierosów znajdziemy płyny mocne, średnie lub słabe. Dodatkowych walorów smakowych i zapachowych nadają płynom różnego rodzaju aromaty. Istnieje możliwość dodania do liquidu wybranego samodzielnie smaku. Na rynku dostępne są aromaty o smaku np. kawy, czekolady, tytoniu, wanilii, wiśni lub innych owoców. Każdy palący sam napełnia swojego papierosa i ma możliwość wyboru smaku oraz natężenia nikotyny.

Przechowywanie

liquid do e-papierosa

E-liquid jest dostępny najczęściej w pojemniczkach o pojemności 10 ml, przystosowanych do samodzielnego uzupełniania płynu w e-papierosie. Płyn zaleca się przechowywać w ciemnych, chłodnych miejscach w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Nikotyna pod wpływem światła i tlenu traci swoje właściwości.

Jak wybrać moc liquidu?

Wielu początkujących e-palaczy ma problem z dobraniem odpowiedniej mocy liquidu. Najlepiej sugerować się mocą palonych wcześniej papierosów (w przypadku byłych palaczy) lub poniższymi wytycznymi.

Liquidy 18-24mg/ml przypominają mocne, najczęściej czerwone papierosy.

Liquidy 12mg/ml mają moc zbliżoną do popularnych lightów (niebieskich).

Liquidy 6mg/ml przypominają "superlighty".

Liquidy 0mg/ml nie zawierają nikotyny.

Należy pamiętać, że papierosy elektroniczne nie wydzielają substancji smolistych, których wpływ na organizm odczuwają palacze tradycyjnych papierosów. Z tego powodu, na początku e-palenia wielu osobom wydaje się, że moc płynu z nikotyną jest za mała.

Na ile starczy mi płynu?

e-liquid

Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań oraz częstotliwości palenia. Wpływ na zużycie płynu może mieć również jego rodzaj oraz wykorzystywany przez nas model e-papierosa, a w szczególności rodzaj clearozmiera. Ogólnie przyjmuje się jednak, że na jeden dzień powinny nam wystarczyć maksymalnie 2-3 ml płynu.